Kurs i NS 8415 – Underentreprisekontrakt for bygge- og anleggsarbeider

Publisert

NS 8415 regulerer underentrepriser for utførelse i prosjekter der NS 8405 brukes som hovedkontrakt. Kurset gir deg oversikt over ansvar, risiko og sentrale bestemmelser i kontrakten. Riktig bruk av NS 8415 er viktig for å bedre flyt og forebygge konflikter i prosjektet.

NS 8415 er standardkontrakten for underentrepriser i bygg- og anleggsprosjekter der NS 8405 benyttes som hovedkontrakt. Kontrakten regulerer rettigheter og plikter mellom hovedentreprenør og underentreprenør, og stiller klare krav til kontraktsforståelse og korrekt praktisering.

Dette kurset gir en grundig og praktisk innføring i NS 8415, med fokus på hvordan kontrakten faktisk fungerer i prosjektgjennomføringen. 

Kurset egner seg spesielt godt som bedriftsinternt kurs, der innholdet kan tilpasses deres kontrakter, prosjekter og erfaringer. Kurset kan gjerne kombineres med kurs i NS 8405.

Formål
Gi deltakerne solid forståelse av NS 8415 og trygghet i bruk av kontrakten, slik at risiko håndteres bedre og konflikter forebygges.

Målgruppe
•    Hovedentreprenører og underentreprenører
•    Prosjektledere og anleggsledere
•    Kontraktsansvarlige og kalkulatører
•    Innkjøpere og rådgivere i bygg- og anleggsnæringen
Kurset passer både for erfarne aktører og for dem som trenger en grundig innføring i NS baserte underentrepriser.

Kursbeskrivelse

Kurset gir en systematisk gjennomgang av NS 8415 – Norsk bygge- og anleggskontrakt for underentreprise. Vi går gjennom kontraktens oppbygning og de viktigste bestemmelsene, med særlig vekt på samspillet mellom hovedentreprenør og underentreprenør.

Deltakerne får innsikt i hvordan NS 8415 henger sammen med NS 8405, og hvilke praktiske konsekvenser dette har for ansvar, fremdrift, endringer og oppgjør i prosjektet.  

Temaer i kurset

  • Vanlige konfliktsituasjoner og hvordan de kan forebygges
  • Forholdet mellom NS 8405 og NS 8415
  • Kontraktens struktur og sentrale bestemmelser
  • Ansvar og risikofordeling mellom partene
  • Endringer, tillegg og vederlagsjustering
  • Fremdrift, frister og forsinkelse
  • Overtakelsesbestemmelsen
  • Mangler og reklamasjoner
  • Sluttoppgjør

Kursvarianter

Bedriftsinternt kurs

Format
Bedriftsinternt kurs – fysisk eller digitalt.

Varighet
3 timer. Kan tilpasses virksomhetens behov.

Kontakt EBA for å bestille bedriftsinternt kurs i NS 8415. Vi tilpasser innholdet til deres prosjekter og kontraktspraksis. Kurset passer godt å kombinere med kurs i NS 8405.

Digitalt kurs - 3 timer

EBA arrangerer digitale kurs i NS 8415. Dersom det er satt opp et kurs, vil det dukke opp nedenfor.

Er det ikke satt opp noe kurs, ta gjerne kontakt med oss for å forespørre neste kursdato.

Tid: 3 timer

Fysisk kurs - 6 timer

EBA arrangerer fysiske kurs i NS 8415. Dersom det er satt opp et kurs, vil det dukke opp nedenfor.

Er det ikke satt opp noe kurs, ta gjerne kontakt med oss for å forespørre neste kursdato.

Sted: EBA sine lokaler i Oslo

Tid: 6 timer

  • Jan Olaf Dukan
  • Advokat

Våre foreleser Jan Olaf Dukan har lang erfaring innen utvikling og praktisering av standardkontrakter. Han gir råd i forbindelse med kontraktsinngåelse, oppfølging av kontraktene underveis samt bistand ved sluttoppgjør i og utenfor rettsapparatet

Han har deltatt i utarbeidelsen av gjeldende standardkontrakter NS 8405/NS 8415, NS 8406/NS 8416 og NS 8407/NS 8417 for byggebransjen.

Har du spørsmål - ta kontakt!
Ansatte EBA